środa, 28 października 2015

CZARUJĄCA

Czarująca jest już gotowa na Halloween, a Wy?

Enchanting Witch - stitchingcards.com

Pequod zatonął. A Biały Wieloryb? Przyznaję, że nie wiem, co się z nim stało, po zderzeniu ze statkiem. Czy Ahab zdążył go zabić, zanim sam zginął?

Moby Dick Hermana Melville'a

Mimo początkowych trudności, książkę czytało się dobrze chociaż - czy to z braku wyrobienia czytelniczego, a może po prostu dlatego, że lektura do najłatwiejszych nie należy, niektóre akapity musiałam czytać dwa, albo i więcej razy, bo momentami traciłam wątek. Ku swojemu własnemu zaskoczeniu z przyjemnością czytałam opisy wielorybniczego życia, czy cetologiczne (cetologia to nauka o waleniach) wywody Izmaela i byłam rozczarowana faktem, że mimo swej objętości i mojego nieśpiesznego przecież czytania, książka tak szybko się skończyła, w dodatku w najmniej spodziewanym momencie, a trzydniowa, zawarta w trzech niedługich końcowych rozdziałach pogoń za Moby Dickiem minęła jak oka mgnienie. Teraz trzeba sięgnąć po ekranizację, najlepiej obie. Jako ciekawostkę dodam, że czytając Moby Dicka dowiedziałam się, skąd wzięła się nazwa jednej z kawowych sieciówek.

Co teraz czytam? Pozostając w morskiej tematyce sięgnęłam po Lorda Jima Josepha Conrada, czyli kolejną ze szkolnych lektur, której nie przeczytałam wtedy, kiedy powinnam. Nie przeczytałam, bo mi się nie chciało.

I jeszcze maleńka prośba na koniec - co prawda w ostatniej chwili, ale, jak to mówią, lepiej późno niż wcale. Wyślijcie proszę urodzinowe kartki do walczącego z nowotworem złośliwym Mateusza - jego adres podam w mailu.

Mateusz urodziny obchodzi 1 listopada, a więcej informacji o nim znajdziecie na stronie Fundacji Iskierka i szkoły Arkona. Ja swoją haftowaną kartkę wysłałam wczoraj, a pokażę ją za tydzień.

Do następnego!

16 komentarzy:

 1. Czarująca i seksowna ;) Lektury ambitne. Przyznam, że kanon lektur lepiej smakuje po ukończeniu szkoły. ;)
  Adres zapisałam, mam nadzieję, że uda mi się wpaść na pocztę ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Cię przemiła uśmiechnięta duszyczko :) Rada jestem móc ponownie spotkać na środowym Wspólnym Dzierganiu i Czytaniu :) Podziwiam co u Ciebie. Czarownica idealnie wpisuje w klimat przed halloweenowy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jakie ładne powitanie. Miło mi znów gościć Cię w moich skromnych progach. A wiesz, że ostatnio myślałam o Tobie? Bo jakoś ostatnio nie widywałyśmy się.

   Usuń
  2. Spraw zadziało kilka i trochę musiałam przemodelować dzień wcześniej byłam w domu miałam przerwę w pracy nie zależna ode mnie ale od września trzeba było wreszcie ruszyć z miejsca choć nie do końca tam gdzie chciałam.. i nagle czasu zrobiło się o 3/4 mniej na wszystko ;) ale już jestem przestawiłam trybiki na inne tory dalej do przodu :)

   Usuń
  3. To podobnie jak u mnie. Od października mam nieco zmienione godziny pracy i z jednej strony mogę godzinę dłużej pospać,a z drugiej godzinę później wracam z pracy i póki mocno odczuwam brak tej jednej popołudniowej godziny. Poza tym od trzech tygodni opiekuję się chorym plackiem leżącym, więc plan dnia znowu przestawiony i czasu dla siebie jeszcze mniej.

   Usuń
  4. Trzymam zatem za Nas kciuki :) aby ze wszystkim udawało :)

   Usuń
  5. Trzymaj, trzymaj :-) Dziękować nie będę, żeby nie zapeszyć.

   Usuń
 3. Anetko ile tyle dobrych akcji promujesz, pelna jestem podziwu, szczytny cel, bo w takiej chorobie jak rak psychika jest bardzo wazna i wszystko, co pomoze zmobilizowac system odpornosciowy do walki z choroba. Pozdrawiam serdecznie Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Beato :-)

   To dopiero trzecia taka akcja, o której tu informuję.

   Usuń
 4. Ale laska z tej czarownicy :)
  W szkole to rzadko kiedy czytałam lektury.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Moniko :-)

   I mnie w szkole lektury szerokim łukiem omijały, bo przecież tyle innych ciekawych książek było w tym czasie do przeczytania.

   Usuń
 5. Czarownica czarująca:) Do lektur to mam awersję, ale z drugiej strony barykady:)) Bo ile razy w życiu można omawiać "Lalkę", "Potop" i wszystko co leci po kolei w spisie lektur liceum x2 lub 3, w zależności, ile ma się klas...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aneto :-)

   Moja awersja wynika stąd, że nie lubię roztrząsać tego, co autor miał na myśli pisząc dany utwór.

   Usuń

Dziękuję :-)