środa, 29 listopada 2017

ŚRODA Z KSIĄŻKĄ (22)Yule Tree / Christmas Tree with Swirls by Darsie Bruno
Od ubiegłego tygodnia czytam lektury szkolne mojej Małej Siostrzenicy, uczennicy trzeciej klasy szkoły podstawowej. Przeczytałam:  
 

Dziewczynkę z zapałkami Hansa Christiana Andersena i spłakałam się jak głupia, a znając zakończenie płakać zaczęłam już przy przy pierwszych zdaniach. Pamiętam, że gdy lata temu czytałam ją na dobranoc Siostrzeńcowi, musiałam bardzo się starać, żeby przeczytać ją na sucho.


Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersen nie wzbudza we mnie takich emocji jak Dziewczynka z zapałkami, gdyż nie utkwiła w mojej pamięci i w zasadzie można powiedzieć, że czytałam ją pierwszy raz, choć to oczywiście nieprawda.


Doktor Dolittle i jego zwierzęta Hugh Loftinga nie przypadł mi do gustu wtedy, gdy był moją szkolną lekturą, ale teraz czytało mi się go całkiem przyjemnie. Obecnie czytam Tylko bez całowania! Grzegorza Kasdepke - książkę, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice, a także inni dorośli.


Do poczytania :-)

2 komentarze:

 1. Pamiętam z biografii Andersena, że jak on opowiadał Dziewczynkę, to wszyscy szlochali jak dzieci. Najsmutniejsze jest to, że to historia z życia wzięta, bo to jego mama sprzedawała zapałki. Zakończenie tylko było inne. Mnie zawsze pocieszała ta babcia w niebie.
  Ja Królową śniegu lubiłam bardzo - te ich zabawy na parapecie. No i determinację Gerdy oczywiście i jej walkę o niego. Uwielbiałam też Doktora (czytałam tylko trzy pierwsze tomy) - wszystkie zwierzęta i jego kuchnię, w której wszystko było pod ręką. I bułeczki z sardynkami. :D
  Tylko miałam chyba fajniejsze ilustracje - takie mniej Disneyowskie. :)
  Choinka śliczna! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-)

   Nawet nie wiedziałam, że "Dziewczynka..." jest oparta na "faktach autentycznych". Ilustracje w tej edycji "Doktora..." są wbrew okładkowym pozorom czarno-białe. Determinacja Gerdy rzeczywiście jest godna podziwu, zwłaszcza w tym momencie, gdy na boso i bez rękawiczek wkracza do ogrodu Królowej.

   Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń

Dziękuję :-)