środa, 13 czerwca 2018

CIOTKA ZGRYZOTKA


Flower Power Vine - stitchingcards.com
Kolejna szybka w czytaniu ksiażka za mną. Tym razem Ciotka Zgryzotka Małgorzaty Musierowicz, czyli dwudziesty drugi tom Jeżycjady


Z każdym kolejnym tomem pojawiają się krytyczne głosy, że to nie ta sama Jeżycjada co kiedyś, że im dalej tym gorzej itp. Nie zapominajmy jednak, że jest to seria dla nastolatek, która weszła do kanonu lektur (w jednym z podręczników dla klasy piątej jest fragment Języka Trolli) i dziwne by było, gdybyśmy czytając te książki w wieku lat "-dziestu" czy "-dziesięciu" odbierały je tak samo jak wtedy, gdy miałyśmy lat naście. 

Jakie głosy by nie padały, z niecierpliwością czekam na każdy kolejny tom serii i czytam ją nadal z przyjemnością, a nawet, jak w przypadku Ciotki... ze wzruszeniem i łzą kręcącą się w oku. Kiedy mi się ta łza zakręciła? Na przykład w momencie, w którym Róża weszła do mieszkania przy Roosevelta, lub  gdy Gaba wspomniała nieżyjącego profesora Dmuchawca tkwiąc w korku przed jego dawnym domem i w kilku jeszcze momentach, ktorych zdradzać nie będę. Nie obyło się też bez momentów dramatycznych, jak i wesołych, a gdy skończyłam czytać, zrobiło mi się jakoś smutno, że to już koniec - na szczęście tylko tego tomu - i chyba teraz już wiem, co czuł mój Siostrzeniec, który po przeczytaniu w trzeciej klasie podstawówki Kubusia Puchatka - najnormalniej w świecie rozpłakał się, bo książka mu się skończyła. 


Jednak żeby nie było samych achów i ochów, doleję kroplę dziegciu wspominając o tym, co mi się nie podobało. A nie podobało mi się zakończenie będące opisem przyszłych losów Nory - odebrałam to jako pożegnanie Autorki z postacią i... serią, choć przecież dwudziesty trzeci tom jest w przygotowaniu.

Do poczytania :-)

2 komentarze:

  1. wow, podziwiam Twoj zapal do czytania. Co bedzie nestepne??

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję :-)